access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
newslajt ==> /newslajt/article?jdnews_id=26525 ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> /packages/jdnews-lite/templates/2719994-masters/162/master;
modified_since:
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.164
10.0.16.232
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2719994
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1008.londynek.net/newslajt/article?jdnews_id=26525
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
0 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
1 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

Zaczyna się sezon na kleszcze. Są coraz niebezpieczniejsze

Zaczyna się sezon na kleszcze. Są coraz niebezpieczniejsze
Widok tego niepozornego pajęczaka u wielu osób wywołuje lęk przed zakażeniem boreliozą lub odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych. Lęk uzasadniony, bo ostatnio o tych chorobach mówi się coraz więcej. (Fot. Getty Images)
Kończy się zima i dla wielu z nas to dobra wiadomość. Jednak nie wszystko, co niesie nadchodząca wiosna jest przyjemne. Gdy tylko temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera, na łąkach i w lasach ruszają na żer kleszcze.

Kleszcze, mierzące zaledwie kilka milimetrów pajęczaki, są nosicielami wielu groźnych dla ludzi i zwierząt chorób. W zakażaniu zwierzat nie mają sobie równych, w przenoszeniu chorób na ludzi ustępują tylko komarom. W Stanach Zjednoczonych od 2004 roku liczba przypadków chorób odkleszczowych u ludzi podwoiła się, przy czym największy wzrost dotyczył boreliozy. Badacze na całym świecie starają się znaleźć przyczynę tak dramatycznego wzrostu zakażeń. Ponieważ istnieje wiele odpowiedzialnych za to czynników, także teorii na ten temat jest wiele.

Jedna z nich mówi, że rozszerzanie się siedlisk kleszczy spowodowane jest zmianami klimatu. Rosnące temperatury powodują przyspieszenie cykli życiowych, potencjalnie skracając trzyletni cykl rozwojowy pajęczaka do dwóch lat. W dodatku cieplejsze zimy dają szansę kleszczom na przeżycie w siedliskach, w których kiedyś by nie przetrwały.

Inna teoria zwraca uwagę na spadek bioróżnorodności. Nie każde zwierzę, na którym żeruje kleszcz, jest nosicielem Borrelia burgdorferi. W północno-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych rezerwuarem boreliozy są głównie myszaki białostope i pręgowce amerykańskie - są nosicielami bakterii i choć same nie chorują, infekują za to kleszcza, który je ugryzie. W dodatku dobrze go karmią, pomagając zwiększyć liczebność tych pajęczaków. Nie potwierdzono natomiast, aby wektorem boreliozy były króliki lub jaszczurki. W środowisku bogatym w różnorodnych żywicieli kleszcz ma po prostu mniejsze szanse trafić na zwierzę będące nosicielem choroby. W zdegradowanych, ubogich ekosystemach, gdzie większość żywicieli kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi ryzyko ukąszenia przez zainfekowanego kleszcza jest znacznie większe.

Tak się dzieje również tam, gdzie lasy są rozdrobnione, żyje mniej drapieżników, a populacja myszaków białostopych ma się świetnie. Badacze zauważyli, że w najmniejszych spośród badanych obszarów leśnych zagęszczenie młodych kleszczy w stadium nimf było ponad trzykrotnie większe niż na obszarach o większym aerale, w dodatku nimfy były zakażone Borrelia burgdorferi w 70 proc. przypadków, podczas gdy w większych lasach odsetek ten nie przekraczał 48 proc. Wynika z tego, że tam, gdzie pośród zalesionego krajobrazu buduje się osiedla, parki rozrywki i inne obiekty, zwiększa się ryzyko wystąpienia i kleszczy, i boreliozy.

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.07.2025
GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

Sport