access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
wiadomosci ==> /wiadomosci/ ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> 0;
modified_since: 1668177900
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.117
10.0.16.42
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2191248
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1008.londynek.net/wiadomosci/en/article?jdnews_id=90293&link_wew=1
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
NO ADS IN ARTICLE => 1 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
IN ARTICLE AD => 0 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

Early intervention campaign for farmers launches in Scotland

Early intervention campaign for farmers launches in Scotland
Zły stan zdrowia psychicznego jest obecnie największym ukrytym zagrożeniem, przed którym stoi branża rolnicza. (Fot. PAP/EPA)
Farmers take care of their cattle and pigs, but not themselves. In the UK, one farmer commits suicide every week. That's why an early intervention program initiated in Scotland, Farmstrong, is being launched there.
News available in Polish

Program ma uświadomić farmerom, że warto dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz zdać sobie sprawę, że skoro nie zawsze pozostajemy w dobrej kondycji fizycznej, tak i nie zawsze możemy być w rewelacyjnej psychicznej. Dlatego dbanie o nie i leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność - jest więcej niż normalne.

"Wszyscy jesteśmy bardzo dobrzy w mówieniu o zdrowiu zwierząt, zdrowiu gleby, zdrowiu upraw i wszystkich tych rzeczach" – podkreśla w rozmowie z BBC Jock Gibson, rolnik współpracujący z inicjatywą Farmstrong. "Chciałbym, żeby rozmowa o zdrowiu człowieka i o tym, jak dbamy o siebie, stała się czymś równie naturalnym, jak rozmowa o tym, jak dbamy o nasz inwentarz" - dodaje.

"Co tydzień jeden rolnik w Wielkiej Brytanii traci życie z powodu samobójstwa, czego szczególnym przykładem jest Szkocja" - alarmowała już ponad rok temu Claire Tailor w "The Herald", opierając się na danych National Records of Scotland.

Z kolei badania przeprowadzone przez Farm Safety Foundation wykazały, że ponad 80 proc. rolników w wieku poniżej 40 lat uważa, że zły stan zdrowia psychicznego jest obecnie największym ukrytym zagrożeniem, przed którym stoi branża.

Co gorsza, wcale nie słabnie mit rolnika-twardziela - człowieka silnego, odpornego, który ze wszystkim sobie poradzi. Tymczasem problem jest coraz poważniejszy, bo prowadzenie gospodarstwa rolnego w czasie kryzysu klimatycznego i gospodarczego bardziej niż kiedykolwiek wymaga radzenia sobie z trudnymi do przewidzenia zjawiskami - od suszy i powodzi po wahania cen, zmieniające się przepisy i technologie.

Do tego, jak w każdym innym przedsiębiorstwie, rolnik powinien sprostać takim zadaniom jak rekrutacja pracowników, zarządzanie przepływami pieniężnymi, reagowanie na potrzeby konsumentów i planowanie przyszłości - czytamy w informacji o Farmstrong, udostępnionej przez działającą na rzecz męskiego zdrowia organizację charytatywną Movember.

Zmaganie się z tym wszystkim i brak możliwości dzielenia się swoimi problemami prowadzi do poczucia izolacji i osamotnienia. "Nie ma co do tego wątpliwości" – zauważa John Scott, właściciel Fearn Farm w Ross-shire, który propaguje akcję w całej Szkocji.

"Są w roku takie okresy, kiedy fizycznie i psychicznie człowiek obciążony jest w rozsądnych granicach. Trzeba wtedy spróbować zmienić nawyki i poszukać sposobów, żeby naładować akumulator" - tłumaczy, dlaczego razem z Jockiem zaangażował się w startujący program wczesnej interwencji.

Rozpoczynająca szerszą działalność w Szkocji inicjatywa wzorowana jest na podobnej akcji, która od 2015 roku prowadzona jest w Nowej Zelandii. Jej celem jest zapewnienie rolnikom umiejętności pogodzenia prowadzenia gospodarstwa i jak najlepszego zadbania o siebie - własne zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

W ramach Farmstrong Scotland będą prowadzone bezpłatne, praktyczne szkolenia i kursy, które pomogą rolnikom zadbać o kondycję psychiczną i fizyczną i mieć ku temu najlepsze z możliwych narzędzi. Przeprowadzony w 2018 roku pilotaż spotkał się z dużym zainteresowaniem - na prelekcję Douga Avery'ego, rolnika i mówcy motywacyjnego, który sam zmagał się z depresją i stresem, przyszło 2 000 osób.

Obecnie zbierane są fundusze na dalszą działalność - promowanie programu i działania uświadamiające podczas pokazów rolniczych i lokalnych imprez w całej Szkocji.

Farmstrong zyskał też poparcie wielu organizacji i instytucji zajmujących się rozwojem rolnictwa i społeczności lokalnych, a także promujących zdrowy tryb życia.

Czytaj więcej:

UNICEF: Jedno na siedmioro dzieci w wieku 10-19 lat boryka się z zaburzeniami psychicznymi

"Zdejmij zbroję, pokaż blizny": Polacy w Szkocji zachęcani do rozmów o zdrowiu psychicznym

    Rates by NBP, date 21.07.2025
    GBP 4.9041 złEUR 4.2445 złUSD 3.6455 złCHF 4.5554 zł

    Sport