Londyn–Berlin pociągiem? Nowa umowa może przyspieszyć podróże po Europie

Premier UK Keir Starmer oraz kanclerz Niemiec Friedrich Merz podpisali w czwartek szerokie porozumienie, które może utorować drogę do uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych między Londynem a Berlinem, co oznaczałoby szybsze podróże dla milionów pasażerów w Europie.
Tzw. Traktat z Kensington obejmuje również m.in. wprowadzenie automatycznych bramek granicznych (e-gates) dla osób często podróżujących między oboma krajami oraz rozszerzenie programów wymiany szkolnej.
Minister transportu Heidi Alexander podkreśliła, że nowe połączenie kolejowe może w ciągu najbliższej dekady stać się realną alternatywą dla lotów.
W celu zbadania kwestii nowego bezpośredniego połączenia kolejowego między oboma krajami ma zostać powołana wspólna grupa zadaniowa.
W jej skład wejdą eksperci ds. transportu z obu rządów, mający zbadać, w jaki sposób wyeliminować przeszkody w uruchomieniu bezpośrednich dalekobieżnych kolejowych połączeń pasażerskich, w tym ustalić warunki kontroli granicznej i bezpieczeństwa.
Według Ministerstwa Transportu, grupa zadaniowa zbada wymagania handlowe i techniczne, w tym standardy bezpieczeństwa, ustalenia graniczne i współpracę z operatorami kolejowymi w celu urzeczywistnienia bezpośrednich usług.
Tymczasem już wkrótce przewoźnik Eurostar ma zamiar uruchomić bezpośrednie połączenia z Londynu do Szwajcarii i Niemiec. Podróż z Londynu do Frankfurtu prawdopodobnie potrwa około pięciu godzin, a z Londynu do Genewy - pięć godzin i 20 minut.
Czytaj więcej:
Z Paryża ruszył bezpośredni szybki pociąg do Berlina
Firma Virgin chce uruchomić konkurencyjne dla Eurostara połączenia kolejowe pod kanałem La Manche
Pociągiem z Londynu do Mediolanu? Nowy rywal Eurostar planuje uruchomić swoje usługi od 2029 r.
Pociągi Eurostar z Londynu do Genewy i Frankfurtu mają ruszyć za kilka lat
Nowa era podróży Eurostarem. Wcześniejsze wejście do pociągu i szybsza odprawa