access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
wiadomosci ==> /wiadomosci/ ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> 0;
modified_since: 1742392800
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.26
10.0.15.35
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2191248
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1008.londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=105556
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
ADULT => 1 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
NO ADS IN ARTICLE => 1 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
IN ARTICLE AD => 0 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

Brytyjskie samoloty i okręty śledziły ostatni rosyjski konwój wywożący broń z Syrii do Rosji

Brytyjskie samoloty i okręty śledziły ostatni rosyjski konwój wywożący broń z Syrii do Rosji
ADALBERTO ROQUE/AFP via Getty Images)
Królewska marynarka wojenna i siły powietrzne Wielkiej Brytanii (RAF) śledziły wczoraj konwój rosyjskich okrętów wojennych i wojskowych statków transportowych, przepływający przez kanał La Manche w drodze z Syrii do Rosji.

Według portalu MaritimeExecutive, jest to prawdopodobnie ostatni etap ewakuacji rosyjskiej bazy morskiej w Tartus w Syrii, a statki najpewniej przewożą uzbrojenie, które może zostać wykorzystane na froncie na Ukrainie.

Wcześniej w nocy z 15 na 16 marca przez Morze Północne, na południe wzdłuż wybrzeża Belgii, płynął rosyjski niszczyciel Siewieromorsk, któremu towarzyszył belgijski okręt patrolowy Castor.

Dzień później okręt rosyjski wpłynął na wody kanału La Manche, a jego obserwację przejął należący do brytyjskiej marynarki wojennej tankowiec Tidesurge.

Na Atlantyku Siewieromorsk spotkał się z rosyjskim konwojem powracającym z Syrii.

W poniedziałek połączony konwój przepłynął rozdzielający Wielką Brytanię i Francję kanał, kierując się w stronę Morza Północnego, skąd popłynie do rosyjskiej bazy na Bałtyku.

Analitycy MaritimeExecutive zidentyfikowali pozostałe jednostki jako okręt desantowy Aleksander Szabalin, wojskowy statek towarowy Sparta IV – często przemierzający trasę Tartus-Rosja w ramach tzw. syryjskiego ekspresu - i objęty sankcjami frachtowiec Zorza Polarna.

Konwój opuścił Tartus 2 marca, załadowany sprzętem wojskowym zebranym z różnych rozsianych po Syrii baz przez lata wykorzystywanych przez stacjonujące tam siły rosyjskie, które wspierały reżim rodziny Asadów.

Kreml rozpoczął ewakuację z Syrii w grudniu ubiegłego roku, po obaleniu i ucieczce do Rosji syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Za jego rządów Rosja miała 49-letnią dzierżawę portu Tartus, w którym mieści się jedyna rosyjska baza morska na Morzu Śródziemnym.

W syryjskim porcie Tartus mieściła się jedyna rosyjska baza morska na Morzu Śródziemnym. (Fot. MAXIME POPOV/AFP via Getty Images)

Moskwa liczy, że przekona nowe władze Syrii, które w czasach Asada były głównym celem ataków jej bombowców, aby pozwoliły jej nadal korzystać z portu. W zamian oferuje wsparcie dla zniszczonej gospodarki syryjskiej.

Dowodzi tego rejs sankcjonowanego rosyjskiego tankowca Sabina, który niedawno wypłynął z Murmańska z ładunkiem miliona baryłek ropy naftowej dla syryjskiej rafinerii w porcie Banias. Moskwa najwyraźniej chce zastąpić dostawy irańskie, na których polegał Asad.

"Rosja wykorzystuje paliwo jako pieniądze na czynsz za utrzymywaną obecność zbrojną w porcie Tartus w Syrii" – ocenił portal TankerTrackers, który poinformował o rejsie rosyjskiego tankowca.

    Kurs NBP z dnia 18.07.2025
    GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

    Sport