access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
wiadomosci ==> /wiadomosci/ ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> 0;
modified_since: 1753012800
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.26
10.0.15.165
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2191248
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1008.londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=107111
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
NO ADS IN ARTICLE => 1 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
IN ARTICLE AD => 0 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

Klimatolog: Za kilkadziesiąt lat w Polsce będzie jak w Kalifornii czy Australii

Klimatolog: Za kilkadziesiąt lat w Polsce będzie jak w Kalifornii czy Australii
Nad polskim Bałtykiem zapanuje kiedyś klimat Kalifornii? Dzisiaj trudno w to uwierzyć... (Fot. Getty Images)
Dr Kamil Leziak, klimatolog z Katedry Geografii Fizycznej na Uniwersytecie Warszawskim ocenia, że jeśli zmiany klimatu będą dalej postępować, za kilkadziesiąt lat sytuacja w Polsce będzie podobna do tej w Kalifornii czy Australii. Z roku na rok będziemy mieć coraz większe zagrożenie pożarowe - podkreślił.

Według dr Leziaka, mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem temperatury powietrza w ostatnich latach, co bezpośrednio przekłada się na zwiększone ryzyko pożarowe.

Dzisiaj w Polsce termometry wskażą do 30 st. C w Zielonej Górze i Zgorzelcu. Jutro prognozowane są upały na zachodzie i południu kraju.

"Większa liczba ostrzeżeń dotyczących ryzyka pożarów w lasach jest konsekwencją coraz wyższych wartości temperatury powietrza latem w Polsce i Europie, ten trend został odnotowany w wielu różnych badaniach. Mamy do czynienia ze zwiększonymi upałami, z wyższą temperaturą latem, przez co ściółka leśna wysycha szybciej" - podkreśla ekspert.

Zagrożenie pożarami w Polsce coraz bardziej wzrasta. (Fot. Getty Images)

"Gdy jest tak sucho, potrzeba bardzo niewiele, by wywołać pożar. Nawet niewielkie, przypadkowe zaprószenie ognia może mieć bardzo poważne konsekwencje" - zaznacza i dodaje, że zachowanie każdego ma wówczas bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o zabezpieczenie zarówno samych lasów, jak i innych miejsc, gdzie pożar mógłby się rozprzestrzenić - wyschniętych łąk, nieużytków, miejsc z nieskoszoną, suchą trawą.

Wśród działań mających na celu zmniejszenie ryzyka pożarów dr Leziak wymienia ograniczanie korzystania z ognia w terenie, w którym mógłby się zaprószyć. Chodzi m.in. o palenie tytoniu czy korzystanie z zapalniczek.

Drugi sposób to niezaśmiecanie lasów i łąk. Wyjątkowo niebezpieczne mogą być "wszelkie odpadki szklane, czyli butelki, stłuczone szkło" - wskazuje klimatolog.

Klimat w Polsce się ociepla. Odnotowuje się wzrost średnich temperatur, zwłaszcza w ostatnich dekadach, a także zmiany w częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych. (Fot. Getty Images)

Na pytanie, czy jest kraj, który obrazuje, jak może wyglądać sytuacja w Polsce za kilka lat, ekspert ocenił, iż idziemy w stronę krajów z basenu Morza Śródziemnomorskiego, a nawet Australii czy Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

"Możemy się w przyszłości spodziewać, że zarówno fale upałów, jak i zagrożenia pożarowe, które będą się nasilały, spowodują także problemy z zanieczyszczeniem powietrza, dymem, ograniczoną widzialnością, stratami materialnymi czy śmiercią osób w pożarach. Jeśli nic nie zrobimy w skali globalnej ze zmianami klimatycznymi, za kilkadziesiąt lat sytuacja w Polsce i innych krajach Europy Środkowej będzie wyglądała podobnie do tego, co już obserwujemy w Kalifornii czy Australii" - podsumowuje specjalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej:

Ekstremalna pogoda "nową normalnością". UK wchodzi w nową erę klimatyczną

    Kurs NBP z dnia 18.07.2025
    GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

    Sport