access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
wiadomosci ==> /wiadomosci/ ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> 0;
modified_since: 1700066700
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.164
10.0.15.35
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2191248
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1008.londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=98078&show_hidden_parts=0
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
NO ADS IN ARTICLE => 1 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
IN ARTICLE AD => 0 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

Raport: Nowy system migracyjny w UK "naraża migrantów na wyzysk"

Raport: Nowy system migracyjny w UK "naraża migrantów na wyzysk"
Niektórzy płacą nawet kilkadziesiąt tysięcy funtów za to, aby zdobyć wizę umożliwiającą pracę w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Migrujący do Wielkiej Brytanii pracownicy 'stoją w obliczu niespotykanego wyzysku' w ramach nowego, pobrexitowego programu imigracyjnego - alarmują eksperci z organizacji Work Rights Centre. Ich zdaniem, 'nowa polityka Home Office traktuje kontrolę migracji priorytetowo i kosztem praw pracownika'.

Z raportu Work Rights Centre wynika, że ​​tysiące pracowników migrujących na Wyspy jest zagrożonych wyzyskiem z powodu licznych luk i błędów w rządowym programie umożliwiającym im legalny przyjazd do Wielkiej Brytanii.

Eksperci wykazali, że nowy system - związany z koniecznością sponsorowania przyjazdu migranta na Wyspy przez pracodawcę - negatywnie wpłynął na przestrzeganie w kraju praw pracowniczych.

Program migracyjny, który stworzono z myślą o tym, aby zastąpił on swobodę przepływu osób utraconą po wyjściu z UE, cieszy się dużą popularnością. W ciągu roku - do czerwca 2023 r. włącznie - wydano w ten sposób aż 321 tys. wiz pracowniczych. To aż o 45 proc. więcej niż rok wcześniej.

Work Rights Centre alarmuje, że niektórzy pracownicy padają ofiarami oszustwa i wyzysku już w krajach swojego pochodzenia. Winni są pośrednicy, którzy za załatwienie im możliwości przyjazdu do Wielkiej Brytanii "pobierają dziesiątki tysięcy funtów opłat".

W wielu przypadkach po uiszczeniu opłaty nie udaje się znaleźć chętnego do ich zatrudnienia pracodawcy. W innych przypadkach doszło do znalezienia pracodawcy, ale urzędnik migracyjny podjął na którymś etapie decyzję o odmowie wjazdu. W każdym z powyższych przypadków część ludzi straciła w ten sposób oszczędności swojego życia.

Czasami ma również miejsce sytuacja, gdy imigrant przybywa na Wyspy i dowiaduje się, że obiecana praca nie jest jednak dostępna. Wówczas ma do wyboru zgłoszenie tego faktu do Home Office, co oznacza utratę wizy lub podjęcie pracy na czarno za gotówkę. Imigranci wybierają często tę drugą opcję. Każdy imigrant teoretycznie ma jeszcze 60 dni na znalezienie nowego sponsora, ale w praktykce jest to niemal niewykonalne.

Autorzy raportu zalecają zreformowanie systemu, aby położyć kres zależności pracowników migrujących od sponsora, wprowadzenie jednego organu egzekwowania prawa, któremu pracownicy migrujący będą mogli bezpiecznie zgłaszać trudności, a także powołanie komisarza ds. migracji w celu opracowania strategii opieki społecznej dla pracowników migrujących.
 

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd: "Deportacja migrantów do Rwandy na dłuższą metę się opłaci"

Suella Braverman: Multikulti nie sprawdziło się w naszym społeczeństwie

Sky News: Rośnie liczba nielegalnych imigrantów, którzy dostają prawo do pracy

    Kurs NBP z dnia 18.07.2025
    GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

    Sport